-
Content Count
19,468 -
Joined
-
Last visited
-
Days Won
152
Content Type
Profiles
Forums
Gallery
Everything posted by Penguin4x4
-
I only buy 5 lbs. at a time. Just demonstrating the differences in shipping costs between the two sites.
-
Are you also factoring in that the 5lbs from TN is a TRUE 5 lbs of protein THEN your flavors, sweeteners etc. are added in? Also is this your price after using the discount code JNR490 displayed in my signature? Gotta remember that extra weight can really add up. Additionally the ingredients are from much more reliable sources than many 'big box' company's BB sells. Would you buy tires from Wal Mart for a Ferrari just because they looked the same? J A Goodyear from WalMart is the same as a Goodyear from the Tire Rack. Honestly, when I went to purchase from them, I did not because of the high shipping as well. It was $18 for a tub with 3lbs of powder. Which means they lost at least two sales because of shipping costs.
-
Are you also factoring in that the 5lbs from TN is a TRUE 5 lbs of protein THEN your flavors, sweeteners etc. are added in? Also is this your price after using the discount code JNR490 displayed in my signature? Gotta remember that extra weight can really add up. Additionally the ingredients are from much more reliable sources than many 'big box' company's BB sells. Even factoring those into account, it still does not add up. For comparison, I went back to TN.com and made the same mix: 40% Gemma Pea, 40% Rice, 10% Maltodextrin, 10% Dextrose, Premium Dutch Chocolate Fudge. This time, however, I put in 50 lbs. Applied discount. Back to BB.com. Take any random 5 lb. tub of powder. Adjust the quantity to ten units, for 50 lbs. total. Also seems to work with five 10 lbs. tubs.
-
Yes, that includes the discount.
-
Hate to be a ball buster, but here goes. I was going to order some more protein powder from TrueNutrition, until I saw how much they charged for shipping. 16 bucks for 5 lbs. of powder. The reason I'm bringing this up: 1.) That's nearily thrice what BB.com charges. Obviously it differs for quantity. For shits and giggles I tried an experiment and they'll ship 6 10 lb. tubs of powder for $15. They'll also ship 6 4 lb. or 5 lb. tubs for $13. However, even at the low end of the scale, a single 4 or 5 pound tub will ship for $6. 2.) With shipping, it comes out to 43 dollars for 5 lbs., and this isn't even whey. It's 40% Rice, 40% Gemma Pea, 10% Dextrose, 10% Maltodextrin. 5 lb. tubs of 100% whey are readily available for roughly the same amount from BB.com.
-
Portal axles are awesome; especially the whacky homebrew stuff people whip up
-
Doesn't work in my family. All the women can open any jar out there
-
http://www.youtube.com/watch?v=UIYaZdiXd5Q
-
sprayed the hinges of the Egg with some Teflon; works much better.
-
Now that is some damned good pork...holy shit...
-
it goes on and on and on and on and on and on and on and on and on and on and on and on my friend
-
this is the cook that never ends
-
The main reason I don't shave my head is because I look exactly like that,
-
Looks like China is building 29 new nuclear reactors. Better start brushing up on my Chinese...
-
PR or ER
-
Is Aaron Clinton gonna have to choke a bitch?